UV Baskı Nedir?

UV Baskı Nedir?

UV baskı; mürekkebin kağıda, yapışkan malzemeye veya kaplamaya, alüminyuma, akrilik malzemeye çarpar çarpmaz ultraviyole ışık (UV) kullanılarak kurutulması suretiyle yapılan dijital baskı yöntemidir. Yazıcı ile uyum sağladığı takdirde, bu teknik ile hemen hemen her yüzey üzerine baskı yapılabilir.

UV Curing Tekniği

UV curing tekniği (fotokimyasal kurutma prosesi) ilk olarak manikürde kullanılan ojelerin hızlı bir şekilde kurutulması amacıyla ortaya atılmıştır. Fakat daha sonra sinyal sistem broşürlerinden bira şişelerine kadar tüm baskı endüstrisinde kullanılmaya başlanmıştır. Proses, geleneksel baskı ile aynıdır, tek fark kullanılan mürekkep ve kurutma prosesidir. Tabi bu yöntem kullanılarak yapılan baskılarda üretilen işlerde de bu farkı görmek mümkündür.

Geleneksel Baskı İşlemi

Geleneksel baskı işleminde solvent mürekkep kullanılır, bu mürekkep buharlaşabilir ve çevreye zararlı uçucu organik bileşenler salabilir. Bu metot aynı zamanda sıcaklık ve ona eşlik eden bir koku oluşturur. Ayrıca, mürekkep ofset işlemi ve kurutulması için harici yöntemler kullanılması gerekir, bu işlem de birkaç gün sürebilir. Mürekkep, baskı yapılan materyal tarafından absorbe edilir, dolayısıyla renkler mat ve solgun görünebilir. Baskı işlemi genellikle kağıt, karton malzeme ile sınırlıdır ve plastik, cam, metal, folyo veya UV baskıya uygun akrilik üzerinde uygulanamaz.

UV Baskı

UV baskıda; kurutma için sıcaklık yerine civa/kuartz veya LED ışık kullanılır; özel olarak dizayn edilmiş yüksek yoğunluklu UV ışık; mürekkep baskı malzemesi üzerine dağıtılırken, malzeme üzerine uygulanır uygulanmaz mürekkebi kurutur. Mürekkep katı veya macun halden neredeyse hemen sıvı hale döndüğü için mürekkebin buharlaşması ihtimali yoktur ve dolayısıyla zararlı uçucu organik bileşen, zehirli gaz veya ozon salınımı olmaz, çevre dostu bir teknolojidir.

Artık UV baskının neden geleneksel su ve solvent bazlı termal kurutma tekniklerinin yerini aldığını ve popülaritesinin giderek artmakta olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bu metot yalnızca üretim hızını artırmakla kalmaz, daha az zamanda daha çok iş üretilirken aynı zamanda daha kaliteli, hata oranı düşük üretim yapma imkanı sağlar. Islak mürekkep damlalarının elimine edilmesi sebebiyle silinme ve/veya bulaşma olmaması, kurutmanın çok hızlı olması sebebiyle buharlaşma olmaması ve bu nedenle kaplama kalınlığı veya hacminde kayıp olmaması da bu metodu değerli kılan özellikler arasındadır. İnce detayların görünürlüğü, renklerin parlaklığı ve canlılığı baskı malzemesi üzerinde emilim olmamasından kaynaklanmaktadır. Geleneksel baskı metotları yerine UV baskı metodunu seçerek uzun ömürlü ve kaliteli bir ürün elde edebiliriz, diğer yöntemler ile ise bu beklentileri karşılamak mümkün olmayacaktır. Tercih yapılırken aradaki bariz farklar doğru değerlendirilmelidir. 

Ayrıca UV baskıda kullanılan mürekkebin de gelişmiş fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Parlak yüzey mukavemeti, çizilmeye, kimyasallara, solvent ve fiziksel müdahalelere karşı dayanıklılığı daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu ürünler daha uzun ömürlü ve farklı hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Özellikle dış ortamlarda oluşabilen renklerin solması problemine karşı dirençlidir. Bunların dışında bu yöntem oldukça uygun maliyetlidir, bu da daha az zamanda daha fazla ürünün, daha kaliteli olarak üretilmesini sağlamaktadır.

Firmamız Asansör Etiketi, İş Güvenliği Etiketi, Endüstriyel Etiket ve Farklı UV Baskı Materyallerine Müşterilerinin İhtiyaçları Doğrultusunda Baskı Hizmeti Vermektedir.

Firmamız asansör etiketi, iş güvenliği etiketi, endüstriyel etiket ve kağıt ürünleri, sert materyaller üzerine baskı konularında uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Metal Etiket, Leksan Etiket ve birçok farklı materyal üzerine kaliteli baskı hizmetlerini müşterilerimize ulaştırıyoruz. Aynı zamanda düz olmayan yüzeylere de istediğiniz baskıları profesyonel olarak hazırlamaktayız. Üretim tesisimizde bulunan Mimaki UJF 6042 LED-UV yazıcı ile şişe, çakmak, cep telefonu vb bir çok materyal üzerine istediğiniz baskıları hızlı bir şekilde üreterek müşterilerimize geniş bir alanda hizmet veriyoruz.

Mimik Diyagram

Şase-Ürün Etiketleri

Uyarı-Güvenlik Etiketleri