Endüstriyel Etiketleme Neden Önemlidir?

Endüstriyel Etiketleme ile Organizasyon ve Verimliliğinizi Artırın

Endüstriyel etiketleme her türlü hizmet alanında, birçok farklı sebepten ötürü kullanılmakta olup, son derece önemli bir faaliyettir. Örneğin, güvenliğin artırılmasına destek olduğu kadar, organizasyon ve hatta verimliliğin de artmasını sağlar. Doğru etiketleme, ilgili faaliyet alanının ölçülebilir her aşamasında fayda sağlar. Kurumunuzda henüz etkin bir etiketleme girişiminiz olmadıysa, aşağıdaki 10 maddeyi inceleyerek konunun önemi hakkında fikir edinebilirsiniz.

1. Yasalara Uygunluk

Doğru endüstriyel etiketleme konusuna odaklanmamızı gerektiren en önemli nedenlerden biri bu konunun, yasal iş güvenliği kurulumlar tarafından talep edilmesidir. Örneğin, işletmenizde bazı zararlı kimyasallar kullanıyorsanız, konteynırlarınızda endüstriyel standartlara uygun etiketler kullanma zorunluluğunuz mevcuttur. Ek olarak, bu tip etiketleri, bu kimyasalları içeren herhangi bir ürünü bir yere göndermeden önce de o ürünler üzerinde kullanmanız zorunludur.

Uygun etiketleme uygulamanız gereken başka yönetmelikler de sözkonusu olabilir. Zararlı maddeler kullanan veya taşıyan makinalar veya boru hatları da mutlaka uygun şekilde etiketlenmelidir. Taşınan şey yalnızca gaz dahi olsa, ürün üzerinde net bir açıklama bulunan bir etiket, bu ürün ile çalışacak kişilerin herhangi bir şekilde zarar görmesini engelleyecektir.

2. Takip-İzleme

Birçok işletme endüstriyel etiketlemeyi, farklı makine ve araçları kurum içinde ayırdetmek için kullanır. Bu, her defsında seri numarasını takip etmekten çok daha kolaydır ve bu araçların bakım programını düzenlemeyi de kolaylaştırır.

3. Koruyucu Ekipmanların Yerleştirilmesi

Çoğu insan, acil bir durumla karşılaşmadıkça güvenlik gereçlerinin nerede olduğunu düşünmez. Maalesef bu, ciddi bir durum ile karşılaşıldığında, gerektiği kadar hızlı harekete geçilemeyebileceği anlamına gelebilir.  Farklı türdeki güvenlik gereçlerinin yerini gösterecek şekilde etiketleme yapmak, acil durumlarda nereye ulaşılması gerektiği konusunda çok yardımcı olabilir. 

4. İşletme İçindeki Alanların Düzenlenmesi

Birçok işletme depolarını veya diğer saklama alanlarını etiketleyerek daha organize bir hale getiriyor. Örneğin, depodaki her koridorun duvarındaki, hangi ürün için hangi yöne gidilmesi gerektiğini gösteren etiketler oldukça zaman kazandırıcı olmaktadır. Özellikle ürünler kutuların içinde saklanmakta ise her kutu üzerine yapıştırılan ürün resmi ve/veya adı sizlere hız kazandıracaktır. 

5. Mülkiyet etiketleri

Bazı işletmelerde boyut olarak çok küçük fakat kuruluş için oldukça değerli, çalınma riski olan malzemeler, ürünler (laptop, vs) bulunmakta. Bu riskleri ortadan kaldırmak için etiketleme, aydırıcı olabilmekte. Yüksek kalitede endüstriyel etiketlerin yerinden çıkarılması oldukça zordur ve çalınsa dahi, ürün üzerindeki etiket ürünün kime ait olduğunu gösterecektir.

 6. Kurum İçi Pazarlama

Kurumsal logonuzun farklı malzemeler, ürünler üzerinde bulunması, çalışanlarınızın logonuzu sürekli olarak görmesi sonucunda kurumunuz hakkındaki düşünme şeklini olumlu yönde etkiler ve kurumunuz için motivasyonu yüksek çalışanlar faydalı sonuçlar üretebilir.

7. Boruların İşaretlenmesi

Birçok işletmede tüm işletmeyi boydan boya saran onlarca boru bulunmaktadır. Bunların başlangıç noktasından nereye vardığını takip etmek oldukça zor olabilir, ki zaman zaman yapılan bakım-onarım işlemleri için bu şarttır. Bu boruların üzerinde belli aralıklarla etiketleme yapmak, hangi borunun hangi işleve sahip olduğunu bilmek ve ayrıca iş güvenliği açısından da oldukça faydalı olacaktır.

8. Geçici İşaretlemeler

Endüstriyel etiketlerin bir diğer uygulama alanı da geçici işaretlemelerdir. Örneğin, “ıslak zemin”. Başka bir örnek ise, bir toplantı organize ettiğinizde, kurum içindeki koridorlarda toplantı alanını gösteren geçici etiketler misafirlerinize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu endüstriyel etiketler, dış ahav şartlarında da kullanılabildiğinden, yağmurlu havada bile etiketleriniz yine yol gösterici olacaktır. Yüksek kaliteli endüstriyel etiketler, çok soğuk veya çok sıcak hava şartlarında dahi dayanıklılık gösterdiğinden, bu etiketleri her şartta uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.

9. Yurtiçi Sevkiyatlar

Birçok şirket farklı lokasyonlarda iş yapıyor, büyük bir kampüste farklı binalarda veya farklı bölgelerdeki tesislerde. Bu tür farklı lokasyonlar arası gönderilmesi gereken ürünler üzerindeki endüstriyel etiketler, hem ürünün takibini, hem de kaybolmasını veya ulaştırma esnasında gecikmeleri önleyebilir.

10. Eğitim için Faydaları

Endüstriyel etiketleme kurumunuzda yeni işe başlayan çalışanların hızlı bir şekilde hem tesise hem de iş akışına adapte olmaları konusunda da yardım sağlar. Çevredeki bilgilendirme etiketleri, çalışanların nerede hangi işin nasıl yapılmakta olduğuna dair bilgi edinmelerini hızlandırır.

Firmamız Mimik Diyagram, Şase Etiketi, Ürün Etiketi, Uyarı Etiketi, Güvenlik Etiketi, İş Güvenliği Etiketi gibi ihtiyacınız olabilecek bir çok ürün çeşidini en kaliteli şekilde hazırlamaktadır.

Mimik Diyagram

Şase-Ürün Etiketleri

Uyarı-Güvenlik Etiketleri